Ogłoszenia ikonka

Uwaga – zmiana adresu email: sp@kornatka.com.pl

RECENZJA

30.05.2022 Zobacz wszystkie z kategorii Aktualności

Po przeczytaniu „Złodziejki Książek” Markusa Zuzaka  możemy spojrzeć na temat wojny inaczej. Akcja powieść toczy się w Niemczech. W książce  przedstawiony został świat w czasie II wojny widziany oczami dziecka, a narratorem całej historii jest śmierć..

Główna bohaterka, Liesel Meminger, to dziewczynka, która w swoim życiu doświadczyła wielu trudnych chwil. Wielokrotnie musiała mierzyć się ze śmiercią – najpierw zginął jej młodszy brat, a potem obserwowała śmierć podczas wojny.

Liesel musi nauczyć się odnajdywać w nowej sytuacji. Nowy dom i przybrani rodzice to kolejna  trudność  w życiu bohaterki. Na szczęście pojawia się wierny przyjaciel – Rudy. To on nadaje Liesel tytuł „Złodziejki Książek” podczas wspólnych kradzieży z domu burmistrza. Młodzi bohaterowie przeżywają razem wiele cudownych chwil, a ich wzajemna miłość rośnie.

Lisel mimo wojny musiała wykonywać polecenia przybranych  rodziców – Hansa i Rosie, którzy byli (szczególnie Rosa) bardzo surowi. Mimo to mieli ogromne serca. Narażając się na niebezpieczeństwo, przyjęli pod swój dach Żyda, z którym potem zaprzyjaźniła się dziewczynka. Max zamieszkał w piwnicy i dla bezpieczeństwa w ogóle z niej nie wychodził. Liesel codziennie relacjonowała mu, jaka jest pogoda, a w zimie ulepiła mu w piwnicy bałwana. Bardzo troszczyła się o przyjaciela, dlatego martwiła się, gdy poważnie zachorował. Codziennie czytała mu książki i przynosiła drobne prezenty. Max z kolei napisał dla niej dwie książki, które były pamiątką, gdy musieli się rozstać.

Hans poświęcił wiele czasu, aby nauczyć przybraną córkę czytać i pisać. Dzięki temu gdy wszyscy z okolicy na dźwięk syren ukrywali się w schronach, Liesel czytała im, aby ich choć trochę uspokoić, mimo że sama się bała szczególnie o życie Maksa.

Wiele wzruszeń wywołało również spotkanie z przyjacielem podczas marszu Żydów. Dziewczynka mimo upomnień i gróźb nie chciała odstąpić Maksa ani na krok. Gdyby nie Rudy, groziłoby im ogromne niebezpieczeństwo. Jednak najbardziej emocjonującym wydarzeniem była śmierć jej najbliższych. Ocalała tylko ona dzięki miłości do książek i chęci napisania swojej własnej. Pisząc, siedziała ukryta w piwnicy i nieświadomie ocaliła swoje życie.

Liesel to bardzo zawzięta dziewczynka, która swoim humorem i radością pokazała, jak przezwyciężać trudności, okazując serce innym nawet w najcięższych chwilach.

            „Złodziejka książek” Markusa Zuzaka to książka, którą zdecydowanie warto przeczytać. Pokazuje ludzi, którzy krzywdzą innych i idą „po trupach” do celu, ale przedstawia też holokaust i ludzi, którzy narażają własne życie, aby pomóc drugiemu człowiekowi.

 

                                    Laura Kalisz, kl. 8

Zlodziejka Ksiazek
Zlodziejka Ksiazek
Nasi partnerzy
Skip to content